موسسه حکمت گفتمان بیدار

چای چینی

جای چینی

آنچه در اینجا می خوانید...

نکات جالب درباره چای چینی

فرهنگ نوشیدن چای در کشور چین قدمتی چند هزار ساله دارد و رایج ترین نوشیدنی در چین محسوب می شود. امروزه نوشیدن چای برای چینی ها به یک بخش جدا نشدنی از زندگی روز مره آنها تبدیل شده است. چین اولین کشور در جهان بود که پنج هزار سال پیش بوته چای را کشف کرد و از برگ آن برای دم کردن چای استفاده کرد. در واقع کشت چای از قسمت جنوب غربی چین به دیگر نقاط چین گسترش یافت. بعد از قرن هجدهم چای چینی به هندوستان معرفی شد و از آن استقبال زیادی کردند.

 در گذشته چینی ها چای را به عنوان دارو می شناختند. به مرور زمان که بیشتر با آن آشنا شدند، از چای به عنوان نوعی نوشیدنی برای رفع تشنگی استفاده کردند و این گونه بود که نوشیدن چای به یک عادت فرهنگی در چین تبدیل شد.

 چینی ها علاقه ی زیادی به نوشیدن چای دارند و معتقدند که چای علاوه بر خوش طعم بودن، برای بدن فواید زیادی دارد و می تواند باعث پیشگیری از بیماری ها و حتی وزن کم کردن شود.

موسسه حکمت بیدار ، برگزار کننده دوره های مقدماتی و پیشرفته زبان چینی است.

انواع چای چینی

چای چینی انواع مختلفی دارد مثل چای سیاه، چای سبز، چای معطر، چای قرمز، چای زرد و چای سفید.

چای سبز که کیفیت بسیار بالایی دارد از محدوده رودخانه یانگ تسه، چای اولانگ ( که قبل از خشک کردن آن را کمی تخمیر کرده اند.) از جنوب شرقی و چای قرمز از جنوب غربی چین نشات گرفته اند.

مردم چین در فصول مختلف سال از انواع گوناگون چای استفاده می کنند. آنها در فصل بهار چای معطر، در فصل تابستان چای سبز، در پاییز چای اولانگ و در زمستان چای سیاه می نوشند.

بعضی نوشیدنی ها علیرغم اینکه “چای” نامیده می شوند، اما در اصل خود گیاه چای نیستند. برای مثال در جنوب کشور چین در استان گوانگ دونگ مردم عادت به نوشیدن نوعی دمنوش دارند که “لیانگ چا” نامیده می شود. لیانگ چا کمی تلخ است و از نوعی داروی سنتی چینی تشکیل شده است.

چای درچین کاربرد بسیار زیادی دارد و چینی ها از چای در موقعیت های مختلفی چون ادای احترام کوچکترها  به بزرگتر ها، در مهمانی های خانوادگی و در مراسم عروسی استفاده می کنند. در مراسم عروسی عروس و داماد برای پدر مادرهایشان چای می ریزند و آنها می نوشند، با این روش از زحمات والدینشان قدردانی می کنند.

فرهنگ نوشیدن چای درکشور چین بسیار غنی است و در این مقاله با قسمتی از آن آشنا شدیم. اگر شماهم از کسانی هستید که علاقه زیادی به نوشیدن چای دارید بهتون پیشنهاد میکنم چای چینی را در فصول مختلف آن  بنوشید و لذت ببرید.


“آوا شفیعی، مدرس زبان چینی حکمت گفتمان بیدار”

این مطلب را به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سمینار مناسب چه کسانی است؟

علاقمندان به زبان روسی

مدرسین زبان روسی

علاقمندان به تحصیل در کشورهای روس زبان

علاقمندان به کار و تجارت با روس ها

برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۰۸۸۳۵۳ تماس بگیرید