موسسه حکمت گفتمان بیدار

درباره ووشو (ورزش ملی چین)

ورزش ملی چین

آنچه در اینجا می خوانید...

ووشو

ووشو نوعی ورزش رزمی است که از ترکیب دو لغت “وو” و “شو” به وجود آمده است و به طور کلی به معنای هنر جنگیدن می باشد.  ووشو ورزش ملی چین است که از کنارهم قرار گرفتن حرکاتی برای سلامت جسم، روح و همچنین دفاع شخصی این ورزش زیبا پدید آمده است. ورزش ووشو را با نام های “بوکس چینی” و یا “کونگفوی چینی” هم می شناسند؛ هدف این ورزش آسیب زدن به دشمن است و امروزه، علاوه بر چینی ها برای  بهرمندی از خواص طبی آن و یا شرکت در مسابقات قهرمانی مورد توجه مردم دیگر ملت ها نیز قرار گرفته است.

ووشو به دو بخش اصلی “ساندا” و “تالو” تقسیم می شود که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

ورزش ملی چین

تالو

تالو سبکی نمایشی است و بازیکن حرکات رزمی سازمان یافته شده را به صورت زنجیره ای از حرکات رزمی متصل به یکدیگر اجرا می کند. در هنگام تماشای فرم های تالو ترکیب نرمی و سختی، آرامی و سرعت را میتوان به وضوح مشاهده کرد و این ویژگی باعث زیبایی هر چه بیشتر این سبک می شود. در بخش تالو بازیکن به اجرای فرم های چینی همراه با حرکات آکروباتیک می پردازد. فرم های سبک تالو هم با سلاح سرد و هم بدون سلاح قابل اجراست و هر بازیکن اجازه ی اجرای هر دو نوع فرم را در مسابقات دارد ( به این معنا که هر فرد شرکت کننده در مسابقات در صورتی که تمام فرم های خود را به خوبی اجرا کند، امکان کسب بیش از یک مدال را در مسابقات خواهد داشت.)

تالو متشکل از سبک های مختلفی است، سه سبک اصلی آن که در مسابقات بین المللی نیز اجرا می شوند عبارتند از:

1) چانگ چوان

2) نَن چوان

3) تایچی چوان

1) چانگ چوان

چانگ چوان جزء سبک های شمالی است که به معنای مشت بلند است؛ در این سبک بازیکن با دست و پاهای بلند و کشیده به اجرای فرم می پردازد. بازیکنان در سبک چانگ چوان در مسابقات رسمی اجازه ی اجرای سه فرم را دارند:

  • فرم بدون سلاح
  • فرم با سلاح کوتاه (شمشیر پهن یا باریک)
  • فرم با سلاح بلند (اعم از چوب یا نیزه)

2) نَن چوان

نَن چوان جزء سبک های جنوبی است که به مشت کوتاه اشاره می کند. در این بخش فرم های اجرایی بیشتر انفجاری و قدرتی است همچنین، نعره کشیدن از دیافراگم از خصوصیات سبک نَن چوان است. در این سبک نیز بازیکنان در مسابقات رسمی اجازه ی اجرای حداکثر سه فرم را دارند، فرم بدون سلاح، فرم با سلاح کوتاه و یک فرم با سلاح بلند.

(برای شرح انواع سلاح های سرد مورد استفاده در ووشو ذکر اسامی و ویژگی های آنها توضیحات مفصلی لازم است که هدف این مقاله نیست. )

موسسه حکمت بیدار،برگزار کننده ی انواع دوره های آموزشی با اساتید مجرب است.در این موسسه شما با بهترین روشها و امکانات،آموزش می بینید.

ورزش ملی چین

3) تایچی چوان

تایچی چوان سبکی نرم است که به آرامی اجرا می شود، این سبک از نظر روحی و جسمی تاثیرات بسیارخوبی در افراد حتی افراد میانسال دارد. هر چند دراین سبک حرکات قدرتی و سریع نیز وجود دارند اما تمرکز اصلی آن بر روش اجرای آرام است. به طور کلی این سبک به دلیل خصوصیت مدیتیشن آن در حرکت شناخته می شود همچنین، جای دارد بگوییم که این سبک بر خلاف چیزی که نشان می دهد، نیاز به بدن، پاهای قدرتمند و تعادل بسیار بالایی دارد که ورزشکار با تمرین های مداوم به این اهداف می رسد.

در سبک تالو لباس مشخصی وجود دارد که بازیکن در مسابقه با آن پوشش ظاهر می شود. به طور کلی، این پوشش شامل شلوار به همراه پیراهنی است هم شکل و هم‌ رنگ اند. در چانگ چوان بالاتنه به صورت آستین کوتاه، در نن چوان بدون آستین (برای آقایان بدون آستین و برای خانم ها آستین کوتاه) و در تایچی چوان با آستین بلند مورد استفاده قرار می گیرد. لباس هر سبک از لحاظ ظاهر سبک مشخصی دارد اما رنگ و تزئینات روی آن به سلیقه ی بازیکن بستگی دارد. منشاء  لباس ووشو در سبک تالو به لباس های سنتی چین باز می گردد ظاهر موقری به آن داده است؛ شکل قرار گرفتن دکمه ها به سبک لباس سنتی چینی و کمربند آن از همان پارچه است.

پیشنهاد مطالعه: گویش ها در چین

ساندا

ساندا

دومین سبک اصلی ووشو ساندا نامیده می شود که مسابقات آن بر روی سکویی به ابعاد ۸ در ۸ انجام می شود. ساندا نوعی مبارزه ی آزاد گفته می شود که در مسابقات آن ضربات آرنج و زانو آزاد است. این سبک ترکیبی از چند رشته ورزشیست و شامل مجموعه ای ازهمه ی فنون نبرد بدون سلاح است. مبارز سانداکار نیازمند بدنی قدرتمند است که عضلاتش باید استقامت و تراکم زیادی داشته باشند که با کمک مربی خود باید این آمادگی را به دست بیاورد. طبق قوانین ساندا هنگام مبارزه، مبارز با تجهیزاتی از قبیل کلاه، دستکش، محافظ سینه و لثه و… حاضر می شود. استفاده ی دستکش در بخش ساندا به این دلیل است که تکنیک های گلاویز شدن محدود و قابل کنترل شود.

تاریخ پیدایش ووشو (ورزش ملی چین) به زمان بسیار دوری باز می گردد که در دوره های مختلف بسط و گسترش پیدا کرده و به ووشوی امروزی تبدیل شده است.

ووشو در ایران از سال ۱۳۸۲ به صورت یک فدراسیون مستقل فعالیت می کند و امروزه تیم ملی ایران در دو بخش تالو و ساندا نتایج خوبی کسب کرده است.


“آوا شفیعی، مدرس زبان چینی حکمت گفتمان بیدار”

این مطلب را به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سمینار مناسب چه کسانی است؟

علاقمندان به زبان روسی

مدرسین زبان روسی

علاقمندان به تحصیل در کشورهای روس زبان

علاقمندان به کار و تجارت با روس ها

برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۰۸۸۳۵۳ تماس بگیرید