موسسه حکمت گفتمان بیدار

نگاهی کوتاه به زندگی کنفوسیوس (فیلسوف چینی)

کنفوسیوس

آنچه در اینجا می خوانید...

در این مقاله قصد داریم با کنفوسیوس، یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ آشنا شویم. کنفوسیوس عالم و متفکر زاده ی کشور چین بود و با عقاید خود و مکتبی که داشت تاثیر زیادی بر روی عقاید مردم چین گذاشت که بسیاری از آنها حتی امروزه که زمان بسیاری از مرگ او می گذرد بین چینی ها پا برجاست. در واقع جامعه کشور چین بر اساس ارزش های کنفوسیوس و پیروانش بنا شده است.

اندیشه های کنفوسیوس

گفته می شود کنفوسیوس این عالم بزرگ چینی، در زمان حیات خود شناخته شده نبود و به سختی روزگار می گذراند. با توجه به منابعی که در مورد کنفوسیوس در دست است، او آرزو داشت که جامعه ای از صلح بنا کند اما همچنین می دانست که پادشاهان آن زمان این خواسته او را محقق نخواهند کرد، از این رو او مایل بود خود برای همچنین خواسته ای قیام کند اما او هیچوقت آنگونه که باید، دارای مقامی شایان ذکر در حوزه ی اداره ی حکومت ها نشد. افکار کنفوسیوس درمورد جامعه، خانواده و روابط بین انسان ها عده ای را مشتاق کرد تا بیشتر از او یاد بگیرند به همین خاطر به او ملحق شدند و به کنفوسیوس لقب معلم نیز داده شد.

کنفوسیوس از شیوه ی متفاوتی برای آموزش به افرادی که تحت تعلیم او بودند استفاده می کرد. او معتقد بود که نمی شود با یک روش به دانش آموز های متفاوت تعلیم داد زیرا که هر دانش آموز ویژگی ها و توانایی های متفاوتی دارد پس شیوه ی آموزش هم باید برای هر دانش آموز متفاوت باشد.

پیشنهاد ویدیویی: معرفی آسان زبان چینی+ ویدیو ( چینی-فارسی)

2500 سال است که آموزه ها و ارزش های کنفوسیوس جامعه چین را تحت تاثیر قرار داده است. تا جایی که در گذشته امپراطورها حکومت خود را، و خانواده ها فرزندان خودرا بر اساس ارزش های کنفوسیوس مدیریت می کردند. امروزه اصول کنفوسیوس هنوز در جامعه، خانواده و مدرسه اولویت دارد. یکی از اصول اصلی و مهم کنفوسیوس این است که ( باید به هر چه که داریم راضی باشیم و این بهتر از تلاش برای خواسته و تمایلات نامحدود است. ) و یکی دیگر از اصول مهم کنفوسیوس وفاداری است که این اصول در سنین پایین به کودکان چینی نیز آموزش داده می شود.

کنفوسیوس

درباره کنفوسیوس بیشتر بدانیم

کنفوسیوس عالمی بود که بر عقایدی مثل احترام روابط بین انسان ها از جمله روابط بین پدر و مادر با فرزندان، فداکاری و وفاداری تاکید می کرد و آن هارا در چین نیز گسترش داد. کنفوسیوس شاگردان بسیاری داشت که با او همراه بودند و در زندگی و سفر از او می آموختند اما فقط تعداد بسیار کمی از آنها به جایگاه مهم در حکومت ها منصوب شدند. 

او برای تحقق جامعه ای که فرماندهان آن برای رفاه بیشتر مردم تلاش کنند نه برای رفاه شخصی خود، تلاش زیادی کرد اما موفق نشد که آن را عملی کند زیرا از دادن جایگاه های مهم به او خودداری می شد. از کنفوسیوس مدارک قطعی یا نوشته ای از آموزه های خود او به جا نمانده است پس شناختن کنفوسیوس بعد از گذشت این همه سال دشوار است، با این حال شاگردان کنفوسیوس که خیلی برای استاد خود احترام قائل بودند از آموزه های او کتابی بر جا گذاشته اند که به زبان فارسی نیز در دسترس است. کنفوسیوس در سن 72 سالگی از دنیا رفت اما آموزه های او هنوز منشا بسیاری از عقاید چینی زبانان است.

اکنون که زمان زیادی از مرگ کنفوسیوس میگذرد هنوز هم بسیاری از عقاید او بین چینی زبانان رایج است و گردشگران نیز می توانند از مقبره او در شهر (چوفو) بازدید کنند. حتی امروزه تور های آموزشی هم برای دانش آموزان وجود دارد که با بازدید از مقبره خانوادگی کنفوسیوس می توانند بیشتر با این شخصیت بزرگ آشنا شوند و سبک افکار و زندگی او را بهتر درک کنند.

گردآوری توسط: آوا شفیعی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید...

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سمینار مناسب چه کسانی است؟

علاقمندان به زبان روسی

مدرسین زبان روسی

علاقمندان به تحصیل در کشورهای روس زبان

علاقمندان به کار و تجارت با روس ها

برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۰۸۸۳۵۳ تماس بگیرید