موسسه حکمت گفتمان بیدار

حقایق جالب درباره زبان چینی

مهمترین حقایق جالب درباره زبان چینی

آنچه در اینجا می خوانید...

در این مقاله به حقایق جالب درباره زبان چینی می پردازیم. زبان چینی یکی از زبان های پرگویش در جهان محسوب می شود و افراد زیادی به این زبان صحبت می کنند. در حال حاضر، مهمترین زبان بعد از انگلیسی زبان چینی قلمداد می شود و با توجه به اهمیت روزافزون آن، دور از انتظار نیست که در آینده به اولین زبان مهم دنیا تبدیل شود.اگر چه حقایق جالب درباره زبان چینی بسیار زیاد است.اما بطور خلاصه به مهمترین حقایق زبان چینی اشاره می کنیم.

مهمترین حقایق جالب درباره زبان چینی

زبان چینی الفبا ندارد و کلمات آن را با کاراکتر نشان می دهند. همچنین، قواعد ساده ای دارد و برخلاف تصوری که از زبان چینی در ذهن عموم مردم شکل گرفته است، روش هایی برای نوشتار دارد که به مرور زمان ساده تر شده اند؛ اشاره به اینکه کاراکترهای زبان چینی در شکل سنتی آن پیچیده تر از شکل ساده شده ی امروزی آن هستند. در حال حاضر، شکل ساده شده ی این زبان به طور رسمی در کشور چین به کار می رود.

از آنجایی که چین کشوری پهناور و قدرتمند با تاریخی کهن است، زبان این کشور نیز دارای قدمت بسیار زیادی است. در زبان‌شناسی تاریخی – تطبیقی برای مطالعه تاریخی زبان‌ها، بر حسب قرارداد، دوره‌های زمانی ویژه‌ای را بر اساس تحولاتی که در زبان‌ها صورت گرفته اند، در نظر می گیرند.

پیشنهاد مطالعه : انواع گویش ها در چین

تقسیم بندی زبان چینی به 3 دوره (از حقایق جالب درباره زبان چینی)

برای مطالعه زبان چینی هم آن را به سه دوره ی باستان، میانه و جدید تقسیم می کنند. چینی باستان در زمان سلسله “جو” ) ۱۲۵۰ ق میلاد( به کار می رفت. در چینی باستان، لحن های (تن) متفاوتی برای کاراکترهای مختلف وجود نداشت؛ اما امروزه برای هر کاراکتر لحن‌های متفاوتی وجود دارد که توجه به این لحن ها و نحوه ی تلفظ صحیح آن‌ها برای زبان آموزان این زبان بسیار اهمیت دارد، زیرا لحن‌های متفاوت معناهای متفاوتی به کاراکترها می دهند؛ جالب است بدانید که زبان چینی دارای چهار لحن اصلی و یک لحن فرعی است.

چینی میانه، در زمان سلسله تانگ (۶۰۰ ق میلاد) به کار می رفت. لحن ها (تن صدا) در آن زمان توسعه پیدا کردند. هرچند، زبان شناسان حدس می‌زنند که این لحن‌ها در زمان پس از چینی باستان و قبل از چینی میانه توسعه پیدا کرده‌اند و تا امروز این تحول و توسعه ادامه دارد. نکته ی قابل توجه این است که زبان چینی جدید نسبت به زبان چینی باستان تفاوت چشمگیری کرده است. همچنین، مانند اکثر زبان های زنده‌ی جهان، واژه هایی از زبان چینی وارد زبان های کره ای و ژاپنی شده اند.

شما در سایت حکمت گفتمان بیدار با منحصر بفردترین مقالات و آموزش ها آشنا خواهید شد

از آنجایی که چین کشوری پهناور است و بسیاری از شهرهای آن دارای گویش و لهجه مخصوص به خود هستند، نیاز به یک گویش ثابت برای کل کشوربه عنوان یک گویش ملی بسیار احساس می شد. این احساس نیاز باعث شد که در دهه ی ۱۹۳۰ مقامات دولتی چین در یک رأی گیری، گویش پکن را به عنوان زبان رسمی کشورانتخاب کردند.

خبر خوب برای علاقه مندان به یادگیری زبان چینی این است که در این زبان با تغییر ضمیر تغییری در فعل ایجاد نمی شود؛ به عنوان مثال، مهم نیست که در جمله از ضمیر من، تو یا او استفاده کنیم، شکل فعل ثابت می ماند.

در نوشتار، واژه ی ” زبان چینی” را به دو صورت می نویسند؛ یکی 中文 با تلفظ “zhøng wén” ودیگری 汉语  با تلفظ “hànyû”. تفاوت این دو صورت نوشتاری آنجاست که “zhōng wén” شامل تمام گویش ها و لهجه های کشور چین می شود اما “hànyû” فقط شامل گویش اقوام 汉 “hàn”  است، یعنی بزرگترین قوم در میان ۵۶ قوم در چین پهناور.

در روند یادگیری این زبان بیشتر متوجه می شویم که هر کاراکتر صرفاً خطوط ساده نیست بلکه مفهوم خاص خود را دارد. اکثر کاراکترهای زبان چینی دارای بخشی هستند که معمولا در سمت چپ یا بالای آن ها قرار می گیرد، به این بخش ها “رادیکال” می گویند. با یادگیری رادیکال ها در سطوح اولیه آموزش، زبان چینی را ریشه ای تر یاد می گیریم زیرا رادیکال ها خودشان مفهوم دارند ودر هر کاراکتری که ظاهر می شوند مفهوم ریشه ای آن را به ما نشان می دهند.

با یادگیری هدفمند زبان چینی  به مرور بیشتر به وجه تمایز آن با دیگر زبان ها پی خواهیم برد و با دنیای چینی زبان ها و نحوه ی صحیح ارتباط با آن ها آشنا خواهیم شد.

” آوا شفیعی، مدرس زبان چینی حکمت گفتمان بیدار “

این مطلب را به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سمینار مناسب چه کسانی است؟

علاقمندان به زبان روسی

مدرسین زبان روسی

علاقمندان به تحصیل در کشورهای روس زبان

علاقمندان به کار و تجارت با روس ها

برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۰۸۸۳۵۳ تماس بگیرید